    Ubiquiti US-16-150W
    Condition: NEW
    Availability: On Order
    Questions? Call (984) 225-1600
    SKU: US-16-150W Categories: Switches, Ubiquiti
    Categories
    • Cisco
      • Access Points
      • Accessories
      • Excess
      • Firewalls
      • Industrial
        • Network Modules
        • Power Supplies
        • Security
        • Switches
      • Modules
      • Network Modules
      • Power Supplies
      • Routers
      • Switches
    • Fortinet
      • Security
    • HPE Networking
      • Instant On
        • Access Points
          • Accessories
          • AP11
          • AP11D
          • AP12
          • AP15
          • AP17
          • AP21
          • AP22
          • AP22D
          • AP25
          • AP27
          • AP32
          • 1430
        • Transceivers
      • Modules
    • Juniper
      • License
      • Network Management
      • Routers
      • Services
    • Meraki
      • Firewalls
    • Netgear
    • Tripp Lite
    • Ubiquiti
      • Protect
      • Wireless
    • Description
    Ubiquiti Networks UniFi US-16-150W is a layer 2, PoE switch with (16) GbE, PoE+ and 24V passive PoE RJ45 ports and (2) 1G SFP ports.
    The Switch 16 PoE 150W (US 16 PoE 150W), a fully managed switch with (16) GbE RJ45 ports and (2) 1G SFP ports. Each of the switch’s ports can provide either PoE+ or configurable, 24V passive PoE to UniFi access points or other PoE devices. This switch can be monitored or configured from anywhere with the powerful, intuitive UniFi Network web application and mobile app.
    The UniFi® Switch delivers robust performance over its 18 independent switching ports. Two SFP ports offer optical connectivity, and 16 Gigabit Ethernet ports offer 802.3af/at PoE+ or 24V passive PoE sharing a total of 150W PoE found in the US-16-150W.
    Versatile Mounting Options
    The UniFi Switch can be placed on a desktop or mounted on a wall or in a rack.
    Versatile Port Configuration
    Sixteen Gigabit RJ45 ports offer different power output options: auto-sensing IEEE 802.3af/at PoE/PoE+ and 24V passive PoE, and two SFP ports provide optical fiber connectivity options to support uplinks of up to 1 Gbps.
    Product Type:   Ethernet Switch
    US-16-150W
    Dimensions 443 x 43 x 221 mm
    (17.44 x 1.69 x 8.70″)
    Weight
    Rack-Mount Brackets Excluded
    Rack-Mount Brackets Included
    2.80 kg (6.17 lb)
    2.89 kg (6.37 lb)
    Networking Interfaces (16) 10/100/1000 Mbps RJ45 Ethernet Ports
    (2) 1 Gbps SFP Ethernet Ports
    Management Interface Ethernet In-Band
    Total Non-Blocking Throughput 18 Gbps
    Switching Capacity 36 Gbps
    Forwarding Rate 26.78 Mpps
    MAC Address Table 16384
    Maximum Aggregations 6
    Monitoring Sessions 1
    Maximum VLANs 255
    Power Method 100-240VAC/50-60 Hz, Universal Input
    Power Supply AC/DC, Internal, 150W DC
    Max. Power Consumption
    Including PoE Output
    Excluding PoE Output
    150W
    28W
    LEDs Per Port
    RJ45 Data Ports
    SFP Data Ports
    PoE, Speed/Link/Activity
    Speed/Link/Activity
    Sound Level*
    Fan Level: 0
    Fan Level: 1, 2, 3
    1.7 dBr
    10.8 dBr
    ESD/EMP Protection Air: ± 24 kV, Contact: ± 24 kV
    Shock and Vibration ETSI300-019-1.4 Standard
    Operating Temperature -5 to 40° C (23 to 104° F)
    Operating Humidity 5 to 95% Noncondensing
    Certifications CE, FCC, IC
    PoE+ Per Port
    PoE Interfaces PoE/PoE+ (Pins 1, 2+; 3, 6-) 24VDC Passive PoE (Pins 4, 5+; 7, 😎
    Max. PoE+ Wattage per Port by PSE 34.2W
    Voltage Range PoE+ Mode 50–57V
    Max. Passive PoE Wattage per Port 17W
    24V Passive PoE Voltage Range 20-27V