    Ubiquiti US-48-500W
    Condition: NEW
    Availability: On Order
    Questions? Call (984) 225-1600
    SKU: US-48-500W Categories: Switches, Ubiquiti
    Categories
    • Cisco
      • Access Points
      • Accessories
      • Excess
      • Firewalls
      • Industrial
        • Network Modules
        • Power Supplies
        • Security
        • Switches
      • Modules
      • Network Modules
      • Power Supplies
      • Routers
      • Switches
    • Fortinet
      • Security
    • HPE Networking
      • Instant On
        • Access Points
          • Accessories
          • AP11
          • AP11D
          • AP12
          • AP15
          • AP17
          • AP21
          • AP22
          • AP22D
          • AP25
          • AP27
          • AP32
          • 1430
        • Transceivers
      • Modules
    • Juniper
      • License
      • Network Management
      • Routers
      • Services
    • Meraki
      • Firewalls
    • Netgear
    • Tripp Lite
    • Ubiquiti
      • Protect
      • Wireless
    • Description
    Ubiquiti Networks UniFi US-48-500W is a layer 2, PoE switch with (48) GbE, PoE+ and 24V passive PoE RJ45 ports, (2) 1G SFP ports, and (2) 10G SFP+ ports.
    The Switch 48 PoE 500W (US 48 PoE 500W), a fully managed switch with (48) GbE RJ45 ports, (2) 1G SFP ports, and (2) 10G SFP+ ports. Each of the switch’s ports can provide either PoE+ or configurable, 24V passive PoE to UniFi access points or other PoE devices. This switch can be monitored or configured from anywhere with the powerful, intuitive UniFi Network web application and mobile app.
    Features:
    Product Name:   UniFi Switch
    Marketing Information:   Powerful Enterprise Switch Models
    Optical Fiber Connectivity
    Convenient PoE+ Support
    The UniFi® Switch features auto-sensing IEEE 802.3af/at and 24V passive PoE to power multiple devices on the network.
    Product Type:   Ethernet Switch
    US-48-500W
    Dimensions 485 x 43.7 x 374.6 mm
    (19.09 x 1.72 x 14.75″)
    Weight 6.1 kg
    (13.5 lb)
    Networking Interfaces ((48) 10/100/1000 Mbps RJ45 Ethernet Ports
    (2) 1/10 Gbps SFP+ Ethernet Ports
    (2) 1 Gbps SFP Ethernet Ports
    Management Interface (1) RJ45 Serial Port Out-of-Band, Ethernet In-Band
    Total Non-Blocking Throughput 70 Gbps
    Switching Capacity 140 Gbps
    Forwarding Rate 104.16 Mpps
    MAC Address Table 16384
    Maximum Aggregations 6
    Monitoring Sessions 1
    Maximum VLANs 255
    Power Method 100-240VAC/50-60 Hz, Universal Input
    Power Supply AC/DC, Internal, 500W DC
    Max. Power Consumption
    Including PoE Output
    Excluding PoE Output
    500W
    64W
    LEDs Per Port
    RJ45 Data Ports
    SFP Data Ports
    PoE, Speed/Link/Activity
    Speed/Link/Activity
    Sound Level*
    Fan Level 0
    Fan Level 1
    Fan Level 2
    Fan Level 3
    10.7 dBr
    16.2 dBr
    19.3 dBr
    23.6 dBr
    ESD/EMP Protection Air: ± 24 kV, Contact: ± 24 kV