    Ubiquiti POE-48-24W-G
    Ubiquiti Networks POE-48-24W-G 48 Volt POE, .5A, 24W
    Condition: NEW
    Availability: On Order
    Questions? Call (984) 225-1600
    SKU: POE-48-24W-G Categories: Accessories, Ubiquiti
    Categories
    • Cisco
      • Access Points
      • Accessories
      • Excess
      • Firewalls
      • Industrial
        • Network Modules
        • Power Supplies
        • Security
        • Switches
      • Modules
      • Network Modules
      • Power Supplies
      • Routers
      • Switches
    • Fortinet
      • Security
    • HPE Networking
      • Instant On
        • Access Points
          • Accessories
          • AP11
          • AP11D
          • AP12
          • AP15
          • AP17
          • AP21
          • AP22
          • AP22D
          • AP25
          • AP27
          • AP32
          • 1430
        • Transceivers
      • Modules
    • Juniper
      • License
      • Network Management
      • Routers
      • Services
    • Meraki
      • Firewalls
    • Netgear
    • Tripp Lite
    • Ubiquiti
      • Protect
      • Wireless
    • Description
    • airFiber®
    • airMAX®
    • EdgeMAX®
    • mFi®
    • UniFi® AP
    • UniFi Protect / airVision®
    • UniFi LED
    • U Fiber
    Protection
    Ubiquiti PoE Adapters provide a variety of features to help protect your PoE devices:
    • Surge protection
    • Clamping protection
    • Maximum surge discharge
    • Peak pulse current
    • AC cable with earth ground
    TOUGHCable TM , and TOUGHCable Connectors.
    Product Type:   PoE Injector
    Technical Information
    Protection Type:   Peak Pulse Current
    Protection Type:   Clamping Protection
    Protection Type:   Surge Protection
    Power Description
    Input Voltage:   230 V AC
    Input Voltage:   120 V AC
    Maximum Output Voltage:   48 V DC
    Maximum Input Current:   600 mA
    Maximum Output Current:   500 mA
    Minimum Frequency:   47 Hz
    Maximum Frequency:   63 Hz
    Maximum Output Power:   24 W